Provozní hodiny 08:00 - 16:00
E-mail info@rowe.cz

Konstrukce roubenek

Roubenky vyrábíme na stroji. Jak jinak. A to ze suchých profilů BSH, které mají pera a drážky nebo ze surového řeziva. Výhodou roubení ze suchých profilů je to, že je není potřeba spárovat. Tím, že jsou ze sušených profilů, není nutno čekat ne seschnutí, které by způsobilo deformace výplní a ostatních dílů. Vysvětlení níže. Roubenky mají přesné rouby s vlasovou mezerou a celkový dojem je fantastický. Čisté vnitřní prostředí bez spraše ze spárování (taky nevydrží věčně), zásuvky a vypínače zavrtané do dřeva, takže žádné kabely na povrchu, rozmanitost architektonických možností. Bezproblémová implementace svislých dílů do stěn s vodorovnými trámy. Hoblované přesné plochy. Žádná torze stavebních dílců! A úžasná rychlost stavby. Wow!

Roubenku umíme vyrobit i ze surového řeziva. Je jen třeba, aby dřevo bylo vykáceno mezi 20. lednem a 20. únorem, kdy je pro stavbu nejvhodnější. V tomto případě si musí zákazník toto řezivo zajistit sám a nechat si ho na pile nařezat na profily stejných rozměrů, které je pak nutno co nejdříve přivézt ke stroji, kde budou okamžitě nařezány. Vždy jde o rychlost - i při montáži - pokud chceme zajistit u takové stavby co největší přesnost roubů. Prostě, jsme v 21. století a s tím, s čím se smířili naši dědové, bychom dnes nepochodili. A nebo nekoukáte na nějakou tu korunu, to pak vše doupravíme na stavbě, aby to sedělo. Ovšem, to není levná práce.

Falešná roubenka nebo poloroubenka

Chcete moderní dům, který vypadá jeko roubenka nebo poloroubenka? Vyberte si z našich dvou stavebních systémů a my dům opláštíme tak, že to nikdo, bez bližšího zkoumání, nepozná. Výhody jsou nesporné. Stavba je staticky, difúzně a tepelně zajištěná stejně, jako moderní domy, "zděná" část u poloroubenky je také dřevostavba, takže nedochází ke kolizi systémů, falešné roubení lze instalovat i zevnitř, avšak v technických místnostech lze vnitřek finalizovat v omítce nebo v obkladech. Dokonalá symbióza tradice s naším stoletím.

Dřevo obsahuje vodu volnou a vodu vázanou. Vodu volnou - mezibuněčnou - umí dřevo, v zásadě, odvětrat rychle. Stejně rychle, jako ji, ve vlhkém prostředí, nabere. Po dobu životnosti bude dřevo volnou vodu vypuzovat a nabírat podle toho, jak se bude měnit vlhkost v okolním prostředí. Voda vázaná - buněčná - je voda, kterou dřevo zpět již nikdy nenabere.
Surové řezivo vysychá cca 5-6% svých objemových rozměrů nejvíce v řádu prvních šesti let. První rok vyschne asi polovina z oněch 5-6%. Druhý rok přibližně polovina ze zbylých 2,5-3%. Třetí rok opět polovina ze zbytku vlhkosti a další tři roky většina zbytku. Následně "dosychá" již to minimální množství buněčné vody několik let. Proto houslaři nechávají 30 roků vyschnout dřevo, ze kterého pak vyrábějí své nástroje. No, a u sušených profilů je ony první 3 roky nahrazeny sušením v sušárně.

můžeme vám pomoci? Už máte projekt?

Rádi vám se vším pomůžeme od první chvíle, kdy nám napíšete nebo zavoláte až po mez, kterou sami určíte.

Kontaktujte nás