Provozní hodiny 08:00 - 16:00
E-mail info@rowe.cz

Odvětraná fasáda

Fasáda, která je zavěšena na hlavní nosné konstrukci a mezi tepelným souvrstvím a touho fasádou je odvětrávací mezera. Nejde však jen o krásu, ale také o ochranu tepelného souvrství před přímých ochlazováním proudícím vzduchem nebo zahříváním v létě.

Vysvětleme si důkladněji

Je úplně jedno, jestli chcete na svůj stávající zděný dům nebo dřevostavbu "nový kabát", či zavěšená provětrávaná fasáda je součástí novostavby. Princip je vždy stejný. Většinou se ještě pod odvětranou mezeru přidává vrstva tepelné izolace. Buď dřevovláknitá deska nebo, do dodatečného rámu, minerální či jiná plsť. Tuto vrstvu je však vždy potřeba zajistit dodatečnou vrstvou v podobě dotykové difúzní fólie protivětrné nebo hydroizolační. Na výběr na trhu je veliké množství. My nabízíme fólie od rakouského výrobce Isocell.

Pouze v jednom případě nelze odvětravou fasádu aretovat k hlavní nosné konstrukci. A to v případě, že se oplášťuje roubenka. Roubení pracuje (sesychá) a při nerespektování tohoto statutu quo by došlo k destrukci plochy odvětrané fasády. V tomto případě kotvíme odvětranou fasádu přes systém kluzných spojek. Není to levné, ale je to efektivní.

Odvětraná mezera musí být vždy chráněna od domu (i když zde spíš jde o ochranu tepelné izolace obvodového pláště fólií), od exteriéru, jelikož ne vždy fasádu tvoří uzavřené profily, takže při obkladu "s mezerami" musíme implementovat mez obklad a nosné profily fasády síťku proti hmyzu. Hlavně jde o sršně, které by vletěly zkrz mezery do odvětrané mezery a prokousaly se přes fólii až do tepelné izolace, kde by si udělaly hnízdo. No, a odspodu je třeba zakrýt odvětranou mezeru ze stejného důvodu, což realizujeme děrovaným pozinkovaným plechem (tahokovem), zrovna tak, jako na horní hraně pod střechou. Pouze u fasády "s mezerami" horní hranu není potřeba děrovaným plechem zajišťovat.

Mezi odvětrávané fasády neřadíme pouze palubky všeho druhu a jim podobné profily s mezerou či bez mezery, ale i falešné roubení a lužický obklad (štítová prkna s latěmi). Též však fasády opláštěné cementovláknitými deskami, které vám také nabízíme a plechem nebo plastem, které nerealizujeme.

Odvětraná fasáda nám umožňuje z každého domu, který vlastníte nebo který si vymyslíte, udělat opticky roubenku nebo poloroubenku a to jak v exteriéru, tak v interiérech.

můžeme vám pomoci? Už máte projekt?

Rádi vám se vším pomůžeme od první chvíle, kdy nám napíšete nebo zavoláte až po mez, kterou sami určíte.

Kontaktujte nás